Amerykańska instytucja rządowa – Agencja Żywności i Leków, FDA (od ang. Food and Drug Administration) wycofała w sierpniu 2020r. aż 149 produktów na bazie alkoholu do dezynfekcji rąk. Wycofane produkty sprzedawane były między innymi przez największą amerykańską sieć supermarketów – Walmart.
W szczególności, były to produkty zawierające: metanol, etanol lub alkohol izopropylowy oraz produkty zawierające zbyt niski poziom alkoholu.
Metanol – zatrucie organizmu alkoholem metylowym powstaje nie tylko na skutek spożycia alkoholu metylowego, ale również poprzez wchłanianie się alkoholu poprzez skórę.
Po dostaniu się do krwi trafia do tkanek i kumuluje się w narządach najbardziej uwodnionych, jak np. gałka oczna. Nie jest całkowicie spalany w organizmie człowieka, a w wyniku jego bardzo szybkiego metabolizowania powstają dwa szkodliwe produkty: formaldehyd i kwas mrówkowy. To one uszkadzają bezpośrednio komórki, denaturując białka, działają też szkodliwie na nerwy (szczególnie nerw wzrokowy). Toksyczność metanolu dotyczy przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego, a także nerek, wątroby i serca. W oku, poza nerwem wzrokowym, uszkadzana jest także siatkówka. Oprócz tego kwas mrówkowy powoduje powstanie kwasicy metabolicznej.
Jak ostrzega FDA przypadki zatrucia metanolem skutkowały nudnościami, wymiotami, zaburzeniami widzenia, śpiączką, ślepotą, hospitalizacją, a nawet śmiercią.
FDA jasno stwierdziła, że metanol „nie jest dopuszczalną substancją czynną w środkach do dezynfekcji rąk i nie może być stosowany ze względu na jego toksyczne działanie”. Prosi klientów o bezpieczną utylizację wycofanych produktów do dezynfekcji rąk.
Etanol i alkohol izopropylowy. W swoim opracowaniu FDA wskazuje na zawartość toksyny tzw. 1-propanolu. FDA informuje, że toksyna ma ponad 4 razy silniejsze oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy niż zwykły alkohol. Na człowieka działa narkotycznie. W ostrych zatruciach powoduje nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi, pocenie się i omdlenia. Przebywanie w oparach propanolu może wywołać uczucie senności i zawroty głowy. W przypadku dostania się do oczu może powodować uszkodzenie rogówki i siatkówki.
FDA stale aktualizuje listę produktów do dezynfekcji rąk wycofywanych z obrotu. Przypomina, że produkty do dezynfekcji rąk są objęte szeregiem regulacji.
W Polsce każdy produkt do dezynfekcji (zarówno skóry jak i powierzchni) powinien być zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Po czym poznasz, że produkt został zatwierdzony?
Na etykiecie produktu zakwalifikowanego do dezynfekcji, powinien być podany numer pozwolenia wprowadzenia produktu do obrotu.
Dodatkowo wykaz zatwierdzonych produktów możemy znaleźć na stronie Urzędu w zakładce „Wykaz Produktów Biobójczych”. Lista zatwierdzonych produktów jest systematycznie aktualizowana, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Nie zwlekaj sprawdź od razu, czy produkt, którego używasz istnieje w wykazie. Zrobisz to klikając na poniższy link:
Materiał źródłowy:
“Which Hand Sanitizers Are Being Recalled? 149 Products Are on the FDA’s List” autorstwa Zee Krstic
Wikipedia