Mycie i dezynfekcja rąk są najważniejszymi czynnościami w zapobieganiu zakażeniom. Higiena rąk znacznie redukuje ryzyko przenoszenia mikroorganizmów, co ma ogromne znaczenie w takich miejscach ja placówki służby zdrowia, ale również zakłady przetwórstwa spożywczego, punkty gastronomiczne, czy nawet dom. 

Higiena rąk polega na usunięciu zanieczyszczeń fizycznych oraz substancji organicznych z rąk, a tym samym redukuje florę przejściową i florę stałą skóry. Niezaprzeczalnie największe zagrożenie stanowią mikroorganizmy chorobotwórcze, które mogą przedostawać się na skórę rąk pracowników przemysłu spożywczego, mającego bezpośredni kontakt z żywnością i na niej bytować. 

Higieniczna dezynfekcja rąk to zabieg mający na celu redukcję flory przejściowej na skórze rąk za pomocą preparatów odkażających. Higieniczną dezynfekcję rąk stosuje się przed zabiegami leczniczymi, badaniem, pielęgnacją, po zdjęciu rękawic ochronnych i po każdym kontakcie z pacjentem, z zanieczyszczonymi przedmiotami i sprzętem, po kontakcie z materiałem zakaźnym, wydzielinami i wydalinami.

Higieniczna dezynfekcja rąk nie zawsze musi być poprzedzona higienicznym myciem rąk. Jednak nigdy nie można pominąć dezynfekcji rąk. Należy przestrzegać trzech zasad:

  1. Higieniczne odkażanie skóry powinno być ostatnim etapem higieny rąk przed przyjściem do pacjenta i pierwszym po odejściu od niego. Tylko zachowanie tej zasady gwarantuje eliminację ryzyka przeniesienia mikroorganizmów na skórze rąk do i od pacjenta. 
  2. Preparat do dezynfekcji dłoni powinno się wcierać w ręce przez 30 sekund tak, by skóra rąk była stale wilgotna. 
  3. Należy zwrócić uwagę na miejsca na dłoni najczęściej pomijane. Obecnie każda firma, instytucja, placówka służby zdrowia czy oświatowa posiada instrukcje (również obrazkowe) opisujące właściwe wykonanie dezynfekcji rąk. 

Znajomość powyższych zasad pozwala na wypracowanie własnego schematu odkażania rąk. 

Niestety częste zabiegi mycia i odkażania rąk wysuszają skórę. Taki długotrwały stan naraża użytkowników na odczyny alergiczne i stany zapalne skóry, a tym samym zwiększa ryzyko wniknięcia mikroorganizmów przez uszkodzony naskórek. Aby zmniejszyć negatywny wpływ stosowanych antyseptyków i mydeł należy zastanowić się nad zmianą środka dezynfekującego na bardziej delikatny, a najlepiej naturalny. 

Takie są właśnie produkty mybiove. Substancja aktywna stosowana w produktach to bezpieczna, nietoksyczna, naturalna substancja, stworzona z wody i soli.  Powstaje również w białych krwinkach ludzkiego ciała, w celu zwalczania infekcji wywołanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Zabija szeroką gamę bakterii i wirusów, w tym SARS-CoV-2, MRSA, Salmonella, Pandemic H1N1 2009, wirus grypy A, zarodniki C. diff, HIV, norowirus i rinowirus, dodatkowo w przeciwieństwie do innych substancji  mikroorganizmy nie mogą na nią rozwinąć odporności.