Jak często wymieniasz szczoteczkę do zębów? Pewnie tak jak wszyscy: czyli co miesiąc lub jak Ci się przypomni? W praktyce raz na 3 miesiące. Niestety, ale każda używana szczoteczka to siedlisko milionów bakterii. Milinów? Tak, bo według badań, na używanej szczoteczce do zębów może znajdować się do 10 milinów bakterii. Na szczęście są to w większości bakterie pochodzące z naszej jamy ustnej. 

Nie mniej nie jest tak do końca, ponieważ w większości przypadków szczoteczkę odkładamy do kubka – z innymi szczoteczkami. Tym sposobem bakterie obecne na pozostałych szczoteczkach, jak i te znajdujące się w łazience bardzo szybko znajdą się również na Twojej szczoteczce. 

Pamiętaj! Utrzymanie szczoteczki do zębów w odpowiedniej czystości nie należy do trudnych zadań. Istnieje kilka sposobów, które zagwarantują jej czystość. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by czynności te wykonywać regularnie. 

  1. Wrzątek

Wysoka temperatura (w okolicach 100 stopni Celsjusza) szybko zabije bakterie, znajdujące się na szczoteczce.

  1. Płyn do jamy ustnej

Możesz po prostu namoczyć włosie szczoteczki do zębów w roztworze płynu do płukania ust. Z tym, że uwaga: płyn do płukania jamy ustnej może uszkodzić włosie, jeśli się nadmiernie nasyci. Moczenie nie może być dłuższe niż 15 minut. 

  1. Woda, ocet i soda oczyszczona

Wymieszaj wodę, biały ocet i sodę oczyszczoną, a następnie namocz szczoteczkę przez 20-30 minut i spłucz. Udowodniono, że biały ocet jest skuteczny w zabijaniu mikroorganizmów znajdujących się w szczoteczce do zębów. 

  1. Promieniowanie UV

Można zakupić urządzenie do dezynfekcji szczoteczki UV. Jest to rozwiązanie droższe, ale tak samo skuteczne. Wykorzystuje światło ultrafioletowe do sterylizacji włosia. Ta technologia ma zastosowanie w szpitalach. Wystarczy 10 minut, aby główka szczoteczki elektrycznej pozbyła się bakterii. Zaleca się stosować tę czynność praktycznie codziennie!  

  1. Kwas podchlorawy (HOCl)

Nowym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasu podchlorawego (HOCl). To właśnie go używamy w produktach mybiove. Jest on nietoksycznym i całkowicie naturalnym utleniaczem o neutralnym pH, który może eliminować bakterie i zarazki. Od lat stosowany jest w lekach do leczenia ran otwartych np. pooperacyjnych, kroplach do oczu, gdyż jest tą samą substancją, którą wytwarza nasz organizm przy skaleczeniach lub urazach. 

Wystarczy spryskać szczoteczkę, również rączkę, pozostawić do wyschnięcia i voilà – gotowe. Bez przygotowań, zbędnych czynności, mieszania składników. Buteleczkę z kwasem podchlorawym możesz mieć zawsze przy sobie. 

Pamiętaj! Utrzymanie szczoteczki do zębów w odpowiedniej czystości nie należy do trudnych zadań. Opisane wyżej metody zagwarantują maksymalną jej higienę. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by czynności te wykonywać regularnie. Wybierz sposób, który najbardziej Ci odpowiada.